Technologie informatyczne chico.net.pl

Po prostu technologie...

Chmura, czy to dla Ciebie? Kilka zdań o cloud computing

Czy chmura to jest rozwiązanie dla Ciebie? Kilka zdań o cloud computing

 

W prostych słowach: działanie chmury polega na umieszczeniu serwerów, danych, aplikacji gdzieś(bliżej nieokreślone gdzieś, które może być nawet za granicami Polski). Innymi słowy to przeniesienie naszej infrastruktury do Internetu. Zdaję sobie sprawę, że to bardzo uproszczona i nieprecyzyjna definicja jednakże dla osób, które pierwszy raz mają do czynienia z tym rodzajem usługi powinna wyjaśnić co nieco.

Na początek chciałbym wyjaśnić parę pojęć związanych z cloud computing:

1.Chmura – model przetwarzania danych oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez usługodawcę (wewnętrzny dział lub zewnętrzna organizacja)
2.SLA – umowa utrzymania i systematycznego poprawiania ustalonego między klientem a usługodawcą poziomu jakości usług.
3. Dostępność

Jeden z podziałów jakie stosuje się, gdy mówimy o chmurze to:
1. Chmura publiczna – to o czym teraz najgłośniej w Internecie
2. Chmura prywatna – bardzo elastyczna infrastruktura we własnej serwerowni(wirtualizacja Hyper-V, VMware + monitorowanie, zarządzanie, reagowanie)

Uważam, że warto w tej chwili przybliżyć pewne skróty i nazewnictwo używane przy okazji mowy o chmurze:

IaaS – Infrastructure as a Service, czyli dostawca usługi zapewnia kolokację(miejsce w serwerowni) i sprzęt do działania. Użytkownik ma za zadanie dostarczyć system operacyjny, aplikacje i dodatkowe oprogramowanie.

PaaS – Platform as a Service, czyli dostawca oprócz tego wszystkiego co zapewnia w IaaS dodaje system operacyjny(i wszystkie czynności aktualizacyjne i zarządcze). Użytkownik zajmuje się pisaniem i utrzymywaniem aplikacji na w pełni działającej, niezależnej platformie. Płacimy za zużycie zasobów, czyli: czas procesora, miejsce na dysku, transfer danch, ilość zapytań).

SaaS – Software as a Service, czyli sytuacja, w której to dostawca zapewnia wszystko wraz z aplikacją wykorzystywaną przez nas do pracy(Google apps, Office 365, Dropbox, SkyDdrive, MS Dynamic CRM)

Dodatkowo warto wspomnieć o takich terminach jak:

Kolokacja – jest to najprostsza wersja chmury. Dostawca zapewnia warunki brzegowe w swojej serwerowni(prąd, klimatyzacja, fizyczna ochrona, łącze internetowe). Użytkownik musi załadować sprzęt, oprogramowanie(OS+aplikacje) i zarządzać infrastrukturą.

Najwięksi dostawcy usług typu cloud computing to Amazon, Rackspace, Salesforce, Microsoft, Google. Mamy również polskie firmy: e24cloud i Oktawave.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Technologie informatyczne chico.net.pl © 2023 Frontier Theme