System OSMC na Raspberry Pi 2
Nowe Raspberry Pi 2 posiada następujące parametry sprzętowe:
- Procesor czterordzeniowy Broadcom BCM2836 ARMv7 z rdzeniem ARM Cortex-A7(bazowo 900 MHz) z możliwością podkręcenia z poziomu systemu operacyjnego
- GPU – Broadcom VideoCore IV, OpenGL ES 2.0, MPEG-2 & VC-1, 1080p30 h.264/MPEG-4
- 1GB pamięci RAM
- Pełna kompatybilność z Raspberry Pi B+
- 40-pinowe złącze GPIO
- 4 x USB 2.0
- Ethernet 10/100 Mb
Dzięki zastosowaniu tych samych układów peryferyjnych i identycznemu rozkładowi elementów Raspberry Pi 2 jest kompatybilne z modelem B+. Oznacza to, że akcesoria i obudowy będą współpracowały z nową wersją.
Dźwięk i obraz
Raspberry Pi 2 posiada złącze HDMI w wersji 1.4, przez które można przesyłać zarówno obraz jak i dźwięk. Jeśli podłączony telewizor ma obsługę HDMI-CEC to można sterować systemem OSMC bezpośrednio z pilota do TV co jest dość wygodną opcją.
System operacyjny
Zdecydowałem się na system OSMC, ponieważ miałem wcześniej kontakt z RaspBMC, z którego byłem zadowolony. OSMC to naturalna i moim zdaniem ładniejsza kontynuacja RaspBMC. Opis instalacji systemu(z instalatora Windows banalna) i źródła w postaci pliku exe lub obrazu można ściągnąć ze strony http://osmc.tv System instaluje się szybko i bez problemów(zalecam użycie szybkiej karty microSD, ja do testów użyłem karty SanDisk Ultra UHS-I 16 GB).
Zasilanie
Zalecam użycie zasilacza o realnej wydajności prądowej >2A szczególnie jeśli mamy zamiar używać kart WiFi i innych akcesoriów na USB. Ja użyłem aktywnego huba ze złączem USB o wydajności prądowej 2,1A marki Unitek.
Warunki brzegowe:
- Serwer NAS oparty o OpenMediaVault
- Sieć 1 Gbps
- Router Routerboard RB951G-2HnD
Wąskim gardłem w tej instalacji jest RPi2 ze swoim współdzielonym z USB interfejsem ethernetowym 10/100 Mbps.
Teraz parę słów o materiale do odtwarzania:
- Pliki mkv
- Pliki mp4
- Pliki BDMV
- Pliki avi
Największe bitrate jakie miały wyżej wymienione materiały to około 25-30 Mbps przy rozdzielczości FullHD(maksymalna wielkość pliku to około 25 GB). Malinka odtwarzała je bez najmniejszego problemu czy zacięcia po SMB w sieci bezpośrednio z NAS’a.
Sam system OSMC działa płynnie i szybko. Nie zauważyłem utraty stabilności czy spowolnień. Po 2 godzinnym seansie Malina bez radiatorów miała temperaturę około 52 stopni Celsjusza(odczyt z menu systemu OSMC).
W kolejnym artykule postaram się uruchomić dodatkowo oprogramowanie o nazwie TVheadend służące m.in. do strumieniowania telewizji w sieci lokalnej na urządzenia z zainstalowanym np.: KODI(Windows, Android) lub TvhClient(iOS).