Technologie informatyczne chico.net.pl

Po prostu technologie...

Serwer NAS w oparciu o Q1900DC-ITX i oprogramowanie OpenMediaVault cz. 1

Domowy serwer NAS w oparciu o Q1900DC-ITX i oprogramowanie OpenMediaVault

Główne zadania sprzętu to:

 • Kopie zapasowe urządzeń mobilnych;
 • Storage dla zdjęć, filmów pociech;
 • Serwer FTP do przerzucania dużych plików przez sieć(firma <-> dom);
 • Serwer DLNA do serwowania zebranych materiałów na TV;
 • Dostęp po SSH, najlepiej jeśli pod spodem byłby Linux(najchętniej Debian);
 • Wszystkie inne dobrodziejstwa tego typu sprzętu;

Wymagania co do sprzętu(kolejność nieprzypadkowa):

 • Cisza bliska całkowitej(najlepiej sprzęt chłodzony pasywnie);
 • Oszczędność energii;
 • Wydajność;
 • Możliwość dostępu po SSH, FTP, www;

Zbadałem temat tu i ówdzie, pochodziłem po znajomych(oglądałem m.in. Synology DS214 Play) i jeśli chodzi o funkcjonalności to jest nieźle ale.. jeśli chodzi o ciszę to niestety dla mnie nie do zaakceptowania. Dlatego powziąłem decyzję, że skonstruuję samemu serwer NAS.

Komponenty na jakie się zdecydowałem to:
1. Płyta główna: Asrock Q1900DC-ITX: Q1900DC-ITX
2. RAM: GoodRAM 4 GB SO-DIMM DDR3L
3. Dysk na OS: GoodRAM C50 60 GB: GoodRAM C50
4. Dyski pod storage: docelowo WD RED 2*2TB: WD RED 2TB w tej chwili założę do testów OS’a 1*500GB 2.5” WD Black.
5. Zasilacz DC 19V laptopowy, moc 90 W
6. Obudowa: Cooler Master 130 Elite: CM130 Elite

Według informacji znalezionych w sieci zestaw nie powinien pobierać więcej niż 20 W. Mam miernik energii VOLTCRAFT ENERGY LOGGER 4000F zatem pomiary power power consumption też będą.

Sprzęt będzie stał na łączu 200/200 Mbps, sieć w domu WiFi: full n + 1 Gbps po kablu.

Testy multimediów będę wykonywał z pomocą: iPhone 5s, HTC One M7, iPad Air, Panasonic Viera E6E, Asus z i5/8GB/128 GB SSD/1 Gbps.

Krótkie podsumowanie kosztów:
Płyta: 450 zł
RAM: 129 zł
Dysk SSD: 180 zł
Dyski WD: 830 zł
Obudowa: 170 zł
Zasilacz: zasoby własne

CM130Elite

CM130Elite

q1900dc-itx3

q1900dc-itx3

Suma: 929 zł NAS + 830 zł HDD = ~1759 zł VS gotowy NAS Synology DS214play: ~1300 zł + 830 zł HDD = 2130 zł

Czymże byłaby maszyna, gdyby nie tchnąć w nią trochę życia w postaci systemu operacyjnego? Ano kupą elektro-śmieci. Na celowniku mam dwa rozwiązania:

1. OVM: Open Media Vault, pod adresem: http://www.openmediavault.org/można poczytać(jest także forum). Pod adresem: http://demo.omv-extras.org/ jest wersja demo online nawet z polską wersją językową.

2. FreeNAS: http://www.freenas.org/

Jeśli chodzi o rozwiązanie 1. opiera się na wersji stable Debian Wheezy co oznacza, że system plików to ext4. Mam nadzieję, na pełny dostęp po ssh do powłoki shella. To sprawdzę.

Rozwiązanie nr 2. opiera się na FreeBSD i systemie plików ZFS zaadaptowanym z Sun Solaris. Chyba najbezpieczniejszy i ogólnie najlepszy system plików.

Są to dwa podobne rozwiązania pod względem działania ale pod spodem są fundamentalne różnice. Spróbuję przetestować oba zanim uruchomię ostatecznie środowisko produkcyjne(choć osobiście skłaniam się jednak ku OMV).

O dalszych efektach współpracy sprzętu z oprogramowaniem oraz użytkowników z kompletnym NAS’em będę pisał w kolejnych częściach.

Updated: 15 lipca 2015 — 12:11:01

5 komentarzy

Add a Comment
 1. Pierwsza częśc wpisu fajna ale nie widzę obiecanych dalszych wpisów. Jakieś doświadczenia by sie przydały jak to działa

  1. Postaram się wkrótce zamieścić odczucia odnośnie użytkowania. Uptime w tej chwili: 12:43:05 up 87 days. W tym czasie ruch Incoming total: 4.5T, Outgoing total: 2.3T

 2. Popełniłem coś podobnego z zamiarem NAS + HTPC. Padło na A4 5000 ze względu na lepsze GPU + obudowa itx Adax’a + 4GB RAM = 500zł + cena dysków (na razie jadę na takich z odzysku). O ile NAS na OMV chodzi super to z HTPC kicha. Niestety KODI (XBMC) wymaga wykorzystania akceleracji sprzętowej zatem porządnych sterowników AMD i tu jest problem. Są do mojego HD8330 ale dla debiana jessy którego jeszcze nie wspiera OMV a pod debiana wheezy takowych nie ma, a pod tym działa OMV 2.1. Zatem gdybym miał wybierać jeszcze raz to tylko platforma Intel’a.

 3. Przydałaby się częśc druga mam już w końcu 2016 rok 🙂

  Interesuje mnie szczególnie jak wygląda zużycie mocy w tak zbudowanym NASie w IDLE. Czy OSy które sprawdziłeś wkorzystują usypianie dysków?

  Chciałbym postawić na takim NASie Plex server. Masz jakieś doświadczenia w tym temacie?

  1. Mam tą płytę i podobne rozwiązanie (zaczynałem od Freenasa poprzez różnego rodzaju linuksy – głównie rodzina ubuntu – na windowsie 8.1 kończąc). Na każdym z tych systemów miałem postawionego plexa. Podsumowując:
   -freenas – zero wsparcia + pokłóciłem się z admina itd. chodzi ok, ale jak spotkasz problem to jesteś pozostawiony sam ze sobą i googlem o freebsd – plex chodzi jako tako – zbyt rzadkie aktualizacje i w przypadku pojawienia się Intel Quick Sync do transkodowania nie obsłuży pod freenasem tego
   – linuksy – kłopoty ze zmuszeniem wsparcia sprzętowego, ale totalnie wyklucza sprawa łapania przez serwer freezów co jakiś czas w nowszych jądrach (chyba od 3.16 wzwyż, ale dokładnie nie pamiętam) – potwierdzony bug do chyba dzisiaj nie rozwiązany – co do pleksa w miarę ok, ale w trybie turbo na linuskie działa tylko jeden rdzeń na raz
   – windows 8.1 – obcnie z niego korzystam – kłopotliwa instalacja systemu jak podłączysz dysk instalacyjny i dysk na system do różnych złącz sata (płyta ma 2x sata 2 i 2x sata 3 – oba trzeba do sata 3) – poza tym mam wszystko co trzeba razem z seedboxem w virtualboxie, a plex działa najlepiej z całej trójki – wszystkie rdzenie mogą lecieć na turbo co zwiększa wydajność – wcześniej max transkodowania to 1 strumień full hd, rozmiar pliku do 18gb przy max bitracie 15Mb/s, a na windowsie bez zadyszki full hd 25 gb, ~25Mb/s bitrate 🙂 zaczyna ścinać dopiero przy awatarze 36gb, bitrate 30Mb/s.

   Ogólnie polecam płytę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Technologie informatyczne chico.net.pl © 2023 Frontier Theme